Przygotowanie plików do druku na ploterze wielkoformatowym

 • Pliki powinny być przygotowane w formie elektronicznej, w jednym z akceptowanych formatów: TIFF, PDF, JPEG, EPS, CDR, AI.

  Preferowanym formatem jest TIFF w przestrzeni kolorystycznej CMYK, z kompresją LZW, pozwalającą na zmniejszenie rozmiarów pliku (plik spłaszczony, nie zawierający warstw) lub PDF.

  W przypadku formatów wektorowych (EPS, CDR, AI) wszystkie teksty powinny być zamienione na krzywe.

  Wielkość przesłanych plików powinna być zgodna z zamówieniem mailowym. Prosimy o przygotowanie projektów w skali 1:1, bez spadów (spady dodawane są przez naszych grafików). Obiekty należy umieścić w odległości minimum 5 cm od krawędzi. Jeżeli projekt ma białe tło, powinno być ono ograniczone cienką czarną ramką.

  Obiekty i bitmapy powinny być w przestrzeni kolorystycznej CMYK. Jeżeli obiekty będą w innych przestrzeniach kolorystycznych (np.RGB) barwy na wydruku mogą być inne od zamierzonych przez autora pracy.
  Rozdzielczość bitmap nie powinna być mniejsza niż 72 dpi i nie większa niż 150 dpi (im większy wydruk, tym rozdzielczość bitmapy może być mniejsza). Prosimy sztucznie nie podbijać rozdzielczości, ponieważ nie zwiększa to jakości wydruku, a jedynie zwiększa wielkość pliku). W przypadku dużych plików (powyżej 3 metrów długości) należy ograniczyć rozdzielczość. Wiążę się to z faktem, że duże banery nie są oglądane z bliskiej odległości i co za tym idzie, nie jest potrzebna dużą rozdzielczość, która jedynie wpłynie na wielkość pliku.
  Grafikę na materiały POS (roll-upy, stoiska, ścianki) prosimy przygotować w rozdzielczości 150dpi lub w jednym z akceptowanym formatów wektorowych.
  Bardzo małe naklejki na folii prosimy przygotować w formacie wektorowym.

  Aby uzyskać głęboką czerń na wydruku, należy zastosować następujące składowe: C:40% M40% Y40% K100%.

  Cała praca powinna zawierać się w jednym pliku (bez linków do dokumentów zewnętrznych).
powrót do menu